Technické riešenie
Prečo sa na strechy používajú minerálne substráty a nie náhrady so zeminou, ornicou, rašelinou a podobne:
1. Prvým dôvodom sú optimálne drenážne vlastnosti – substrát má 36% nasiakavosť, ale zároveň je z lámaných materiálov, ktoré zabezpečia dostatočnú priepustnosť prebytočnej vody. Zloženie tehla + láva + kompost zabezpečí teda okrem zadržania vody pre rastliny aj zadržanie veľkého podielu použitých hnojív v optimálnej forme. Prebytočná voda sa nemá kde zachytiť a tým sa zabraňuje hnitiu pri dlhodobom premočení.
2. Druhým dôvodom je stálosť týchto materiálov v čase: strešné substráty na báze ornice, rašeliny, kôry a podobných materiálov nie sú v dôsledku biodegradácie/hnitia týchto zložiek objemovo stále. V čase sa preto stáva, že ak použijete napr. 1m vysoký násyp, po 3 – 5 rokoch objem klesne o 20 – 25%. Následne je treba doplniť substrát. Tento problém však nie je jediný. Dôležitejší problém je, že hnitím sa zmenšia častice zložiek substrátu a postupne sa substrát „uzavrie“ a je ťažko vode priepustný, dochádza k zahnívaniu. Minerálne strešné substráty sú na rozdiel od týchto náhrad stále a nespôsobia vyššie uvedené problémy.
3. Tretím dôvodom je objemová hmotnosť. Pri posudzovaní objemovej hmotnosti je nutné rozlíšiť niekoľko hodnôt. Prvá je objemová hmotnosť v „suchom“ stave – tu je naša hodnota m3 cca 980 kg, rašelinové substráty, čím je v nich viac rašeliny a kôry sú ľahšie, niekedy napr. 600 kg/m3. Táto hodnota je však pre výpočet statiky nepoužiteľná, statika musí počítať objemovú hmotnosť substrátu v plnom nasýtení vodou a v úplnom zhutnení. Pri meraní po plnom nasýtení vodou a plnom zhutnení je náš minerálny substrát cca 1340 kg/m3. Pri rašelinových substrátoch bývajú tieto hodnoty značne rozdielne, závisia od množstva suchého a vysoko nasiakavého materiálu použitého na jeho miešanie, napr. rašeliny. Preto je nutné vždy preveriť túto hraničnú hodnotu, nie marketingovo uvádzané hmotnosti v suchom stave.
4. Štvrtým argumentom je poréznosť materiálu a s tým súvisiace zadržiavanie pôdneho kyslíka pre optimálne zakoreňovanie rastlín. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyšší obsah pôdneho kyslíku, optimálne napr. 9%, tým je lepší rozvoj koreňovej sústavy. Tým, že je minerálny substrát zhutniteľný bez vytlačenia vzduchu (neobsahuje drobné, stlačiteľné častice, ale skôr častice lámané a porézne) substrát aj po zhutnení bude stále obsahovať dostatočné množstvo pôdneho kyslíku. Pri použití rašelinových substrátov postupom času príde k ich rozloženiu na drobné, miestami až glejovité častice, ktoré mechanickým, alebo prirodzeným zhutnením vytlačia vzduch z pôdy.
5. Piatym dôvodom pre použitie minerálneho substrátu sú jeho vlastnosti pri extrémnom vysychaní extenzívnych/nezavlažovaných striech počas leta. Pri použití ornice, alebo rašeliny v substráte príde k „rozpukaniu“ pôdy suchom, čím sa poškodí koreňová sústava rastlín. Minerálny substrát je stály, presychajú len jednotlivé častice a plošne nedochádza k trhlinám. Minerálny substrát je možné použiť pre tieto vlastnosti už od minimálnych hrúbok 5 a viac cm.
Iné doplnky

V prípade záujmu Vám môžeme ukázať vzorovú realizáciu na rodinnom dome v Bratislave – Dúbravke s použitím extenzívnych aj intenzívnych substrátov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.